ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16557149
*
nr 1655 7149
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, skuren dekor, krön med rosett, 44x106 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 november 2024
kl 18:06:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/10 12:51:43
1
100 kr
29/10 19:56:22
2
300 kr
31/10 09:22:46
2
150 kr
4/11 10:42:24
3
200 kr
4/11 17:56:26
4
300 kr
4/11 17:57:12
1
300 kr
4/11 17:57:12
4
300 kr (Budbetjänt)
4/11 17:57:26
1
350 kr
4/11 18:01:56
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene krön med rosett skuren dekor spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:36
-
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:16
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24
-
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1655 7149
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, skuren dekor, krön med rosett, 44x106 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 november 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/10 12:51:43 | 1 | 100 kr |
| 29/10 19:56:22 | 2 | 300 kr |
| 31/10 09:22:46 | 2 | 150 kr |
| 4/11 10:42:24 | 3 | 200 kr |
| 4/11 17:56:26 | 4 | 300 kr |
| 4/11 17:57:12 | 1 | 300 kr |
| 4/11 17:57:12 | 4 | 300 kr (Budbetjänt) |
| 4/11 17:57:26 | 1 | 350 kr |
| 4/11 18:01:56 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene krön med rosett skuren dekor spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:36 -
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:16 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24 -
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16 -
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23



